Ostáva mesiac do zavedenia novej dane

Autor: Juraj Suchánek | 1.12.2016 o 11:52 | Karma článku: 10,21 | Prečítané:  4856x

Zákon o miestnom poplatku za rozvoj je zlý. Keď som pred rokom o problémoch v zákone písal prvýkrát, dával som šancu zdravému rozumu a veril, že vláda, alebo poslanci vyžijú ročné obdobie na prípravu kvalitnej novely. 

Žiaľ až v čase o päť minút dvanásť si problémy v zákone uvedomili aj viacerí poslanci v komunálnej politike i v parlamente.

Neviem, či sa tešiť alebo hnevať, chyby chcú naprávať viacerí. Dokonca aj autor pôvodného znenia zákona Igor Choma, pretože sám predkladá na poslednú chvíľu úpravy. Hoci už pred rokom sme na stretnutí o nedostatkoch znenia, ktoré predkladal do NR SR, hovorili. A zrejme si súčasným znením nie je príliš istý ani spoluautor súčasného znenia Richard Raši. Ten sa podľa tvrdení v médiách vlastný zákon zatiaľ ani nechystá uplatniť.

Napriek tomu, že zákon o miestnom poplatku za rozvoj je už mesiac účinný, situácia okolo neho je skutočne chaotická a málokto si teraz môže trúfnuť povedať, čo sa bude diať po prvom januári (kedy môžu obce po vprvý krát vyrubovať tento poplatok). 

Poslanec Choma by chcel napríklad akýsi odpočítateľný paušál 60 štvorcových metrov na stavbu. Nielen, že nie je jasné, ako túto sumu vypočítal, no zároveň to naďalej zvýhodňuje rodinné domy na úkor ľudí, ktorí si idú kúpiť byt v bytovke. Zatiaľ čo pri rodinnom dome s rozlohou 100 štvorcových metrov je od poplatku oslobodených až 60 precent plochy, pri bytovke s dvadsiatimi bytmi po 100 štvorcových metrov je to úľava len tri percentá z plochy bytu.   

Je mi naozaj ľúto a som sklamaný z toho, že politika vyhráva nad odbornosťou.  Namiesto novely, ktorej prípravu by koordinovalo ministerstvo financií pri štandardnom legislatívnom procese sa problém opäť rieši poslaneckou novelou. Opäť bez možnosti zapojenia odbornej verejnosti a bez štandardného pripomienkového konania.  Opraviť zákon nie je jednoduché a poslanci sa žiaľ neboli schopní dohodnúť ani na výboroch, čo všetko a ako sa bude meniť.  O všetkých pozmeňujúcich návrhoch sa tak verejnosť dozvie až v momente, keď budú predložené v pléne, teda tesne pred hlasovaním  o nich.

Napriek chaosu, kedy nie je celkom isté, ktorá strana či poslanec a s akými návrhmi prídu do pléna 6. decembra, predsa len ďakujem poslancovi Gáborovi Gálovi, že si uvedomil rozsah problémov v súčasnom zákone. Ako sám prezentoval v diskusii v TA3, popri iných problémoch je pripravený riešiť aj problematické dvojité zaťaženie investícií (určovanie vyvolaných investícií nad rámec zákona a zároveň ďalšie zaťaženie výstavby poplatkom za rozvoj).

Miestny poplatok, tak ako ho majú dnes v agende na stole mestá a obce, je premárnená šanca na konštruktívnu spoluprácu stavebníkov a samospráv pri rozvoji území. Tam, kde mal vniesť transparentné pravidlá, tvorí živnú pôdu pre ďalšiu korupciu a prispeje k napätým vzťahom (a v niektorých prípadoch až k súdnym sporom medzi investormi a samosprávou).

Náladu zrejme nezlepší ani medzi občanmi.  Najmä ak starousadlíci budú v cene nových bytov pre svoje deti prispievať na chodníky novousadlíkom v rodinných domoch. Alebo, ak sa novousadlíci nedočkajú detského ihriska, zato sa za ich peniaze vylepší osvetlenie v pôvodných, odľahlejších uliciach dediny, kam celý rok ani nezájdu.

Miestny poplatok za rozvoj sa stal témou najmä v Bratislave. Drvivá časť menších miest a obcí naprieč celým Slovenskom sa ho pre obavy z jeho dopadov rozhodla radšej ani nezaviesť.

Starostovia hovoria o zbytočnom predražení výstavby bývania pre občanov. Nechcú, aby ich obišli investori, ktorí pôjdu stavať napríklad výrobné haly a závody tam, kde poplatok neschválili. Niektorí otvorene (a iní skryte) definujú zavedenie poplatku pre stavebníkov ako nepopulárny krok ohrozujúci ich ďalší úspech vo  voľbách.

Na prvý pohľad pôvodne malý a „neškodný“ poplatok pobúril odborárov, zamestnávateľov i podnikateľov. Stačí si totiž napríklad v hlavnom meste Slovenska vynásobiť novú podlahovú plochu sumou 35 eur, zrazu je jasné, že ide o obrovské peniaze.

Rovnako ako v predošlom blogu nechcem stratiť nádej a stále verím, že sa nájdu osvietení poslanci. Dúfam, že v diskusii v pléne NR SR a pri hlasovaní 6. decembra preváži zodpovedný prístup a snaha riešiť túto problematiku odborne nad populizmom a vidinou lacno získaných politických bodov.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?